Laboriarstilt praktilist nõu laborianalüüside tõlgendamiseks sportimise toeks 29.10 kl 18

Verepõhised laborianalüüsid annavad ülevaadet, kas treeningplaani on vaja puhkust või anaeroobseid treeninguid, on ülekoormuse oht, millised on sportimist toetavate ainete tase organismis jne. Kui teada, milliseid näitajaid tuleks kontrollida ja kuidas neid tõlgendada, saab enda treeninguid jälgida ning treenerid anda soovitusi treeningkavasse ja toitumisse. Seda õpetab laboriarst dr Anneli Raave-Sepp 29.10 õhtul huvilistele loengus.

 

Teisipäeval, 29.10 algusega kell 18 räägib laboriarst dr Anneli Raave-Sepp tervisesportlastele olulistest verenäitajatest. Loengus „Praktilisi soovitusi laborianalüüside tõlgendamisel“ saab kuulaja ülevaate, milliseid analüüse on oluline sportlastel kontrollida. Vaadeldakse ja analüüsitakse konkreetseid tulemusi tervisesportlase treeninguid, toitumist ja toidulisandite tarbimist arvesse võttes. Arst selgitab, kuidas saadud info alusel hinnata, kuidas treeningud organismile mõjuvad ja ega ei ole tekkinud organismi või lihaste ülekoormuse ohtu, vaadeldakse magneesiumi, tsingi, raua toidulisandina tarbimist ja seost verepildiga. Samuti ka sportimisel oluliste vitamiinide ja mineraalide rolle ja defitsiidi mõju. Otsitakse vastust küsimusetele: miks on analüüsitulemused just sellised nagu nad on? Mida oleks vaja teha, et tulemusi parandada?

 

Meditsiinialane praktiline loeng on üks Treeni teadlikult loengute sarjast, mida korraldab Tallinna Ülikool. Loengud toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti Tallinna Ülikooli õppehoones aadressil Räägu 49 (Tallinn). Järgmiste teisipäevade teemad on lihastreening, taastumine, treeningu mõju südamele ja ajule, jooga jne (täpne kava all).

 

Lektor doktor Anneli Raave-Sepp on SYNLAB Eesti laboriarst ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli pediaatrina ning hiljem laborimeditsiini residentuuri. Igapäevaselt koordineerib dr Raave-Sepp Eesti suurima meditsiinilabori Lõuna-Eesti regiooni tööd, sh nõustades igapäevaselt laborimeditsiini ja erinevate analüüside osas pere- ja eriarste ning patsiente. Dr Raave-Sepp on tunnustatud meditsiinidiagnostika alase koolitajana arstide ja meditsiiniõdede seas ning mitmete spordialaliitude ja sportlaste nõustaja meie sportlaste tervisekontrollide osas (Rait Ratasepp, Saskia Alusalu, laskesuusatajad, ujujad, triatleedid jt). 

 

Kõik loengud algavad mugavalt peale tööd kell 18 ja kestus on ca 1,5 tundi. Osavõtutasu on vaid 6 € (maksmine kohapeal, sularahas), sest loengusarja toetab osaliselt Tallinn Liigub.

Loengusarjas TREENI TEADLIKULT sügis 2019 on jäänud veel 6 loengud. Need on:
05.11   Venitus soojendusel, treeningus ja taastumisel – füsioterapeut Jörgen Puis
12.11  Terve keha ja vaimse tasakaalu saavutamine jooga abil – joogaõpetaja Kristiina Piiparinen
19.11   Südame ja spordi vastastikune mõju – kardioloog ja spordiarst dr Meelis Vainu
26.11   Haigused, taastumine ja sportimine – spordiarst Agnes Mägi
03.12   Lihastreeningu enamlevinud vead ja õige viis – treener ja toitumisnõustaja Egle Eller-Nabi
10.12   Treeningu mõju kesknärvisüsteemile ja ajule – TLÜ professor Kristjan Port

Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine esmaspäeva õhtuni: https://www.tlu.ee/treeniteadlikult

Loengusarja korraldab TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut ja toetab Tallinn Liigub.