Ka Eesti patsientidelt on avastatud Zika viiruse vastaseid antikehi

Zika on peamiselt sääskedega Kesk- ja Lõuna-Ameerikas ning Aasias leviv viirus. Tänaseks on Zika viiruse levikut avastatud 65-s riigis. Eestile lähematest riikidest on esmased positiivsed sissetoodud juhtumid diagnoositud Soomes ja Rootsis.

80% Zika viiruse juhtumistest kulgeb sümptomiteta. Haigusnähud esinevad ühel nakatunul viiest – nendeks on tüüpiliselt kõrge palavik (üle 38,5ᵒC), peavalu, mittemädane silma sidekesta põletik, näolt kehale leviv nahalööve, lihas- ja liigesvalu ning liigesturse. Haiguse kulg on tavaliselt kerge ja umbes nädalaga iseparanev, kuid haigusjärgselt võib välja kujuneda jõuetusseisund. Zika viirus võib põhjustada Guillain-Barré sündroomi, raseda nakatumisel loote väärarenguid ja mikrotsefaaliat (aju arengu peatumine ja väikese pea sündroom) vastsündinul.

Eestis teostab Zika viiruse analüüse meditsiinilabor SYNLAB, vahendades neid emafirmasse Saksamaale. Analüüsi vastused saab kuni 7 tööpäeva jooksul. Labori andmetel on käesoleval aastal tehtud Zika suhtes 121 analüüsi. Viiruse osas saab testida kahel viisil. Viiruse ägedas staadiumis ehk peale nakatumist 2-7 päeva jooksul PCR meetodil verest või uriinist ning hilisemalt hinnata Zika viiruse vastaste antikehade taset veeniveres. PCR meetod on kallim, aga täpsem hindamaks Zika viirusega nakatumist. Seda on tellitud ühel korral ja tulemus oli negatiivne. 120 juhul on tellitud Zika viiruse antikehade IgM või IgG analüüse, millega saab kindlaks teha äsja või varem põetud haigust. Antikehade positiivseid tulemusi on avastatud üheksal inimesel, aga meditsiinilabori arst rõhutab, et see analüüs pole nii täpne, sest positiivse tulemuse võivad anda ka samas piirkonnas levivad teised viirused ning ristreaktsioone võivad anda teostatud vaktsineerimised.

Dr Paul Naaber, meditsiinilabori Synlab infektsioonhaiguste valdkonna juht kommenteerib: “Probleemiks Zika puhul on see, et teaduslikke uuringuid on veel vähe, mistõttu uute andmete lisandumisel soovitusi pidevalt parandatakse ja täiendatakse. Lisaprobleeme tekitab viiruse võime levida ka sugulisel teel. Kui kaua Zika organismis püsib ning võib partnerit nakatada, pole lõplikult teada, kuid viirust on leitud ka 62 päeva pärast haiguse avaldumist nakatunu seemnevedelikus. Siit ka soovitused, et peale Zika levikupiirkonnas viibimist tuleks vahekorras olles kasutada kondoomi vähemalt 8 nädalat peale reisilt saabumist. Kui aga meespartneril on esinenud ilmsed Zika infektsiooni nähud, tuleks kaitstud vahekorda praktiseerida vähemalt 6 kuud pärast sümptomite ilmnemist. Kui mees saabub ohupiirkonnast koju raseda naise juurde, soovitatakse kasutada kondoomi kuni raseduse lõpuni.“

Kuigi Zika viirus avastati esmaselt reesusahvidel (1947. aastal Ugandas Zika metsas), tõusis see üldsuse huviorbiiti alles eelmisel aastal. Põhjuseks on haigestumise oluline tõus Ameerikas, hirm Zikaga seotud lootekahjustuste ees rasedatel ning hiljuti selgunud asjaolu, et haigus võib levida ka sugulisel teel ning ohustada seetõttu troopikast kaugel elavaid inimesi.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC), Ameerika Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus (CDC) annab tungiva soovituse vältida ohupiirkonda reisimist lapseootel naistel ja neil kes planeerivad lähiajal rasedust. Üldine soovitus on neisse piirkondadesse reisijatel vältida sääsehammustusi kasutades selleks sääsetõrjevahendeid, heledavärvilisi riideid ning katta keha.

 

Meditsiinilabor SYNLAB Eesti on mahult suurim labori Eestis ning kuulub Euroopa suurimasse laboriketti. Labor tegutseb aastast 1996. Ettevõtte põhitegevuseks on laboriteenuse pakkumine perearstidele, ambulatoorse ja statsionaarse eriarstiabi osutajatele, töötervishoiukeskustele, erinevatele riiklikele institutsioonidele ja läbi patsiendiportaali minu.synlab.ee ka eraisikutele. SYNLAB laborites ja verevõtupunktides üle Eesti töötab ligi 200 inimest.