Dermatofüütide molekulaardiagnostika

 

MIKS?

Dermatofüütideks nimetatakse seeni, mis põhjustavad küünte ja silenaha seenhaigust. Dermatofüütia on laialt levinud: seda põeb 10-15% inimestest. Patogeenseid dermatofüütide liike tuntakse umbes 20, need kuuluvad perekondadesse Trichophyton, Microsporum ja Epidermophyton. Kogu maailmas ja ka Eestis on levinuimaks haigustekitajaks Trichophyton rubrum, sageduselt järgmine on Trichophyton interdigitale. Dermatofüütia vastu on tänapäeval olemas efektiivne antimükootiline ravi. Esmalt peaks aga kindlaks tegema, kas haigus on dermatofüütide poolt põhjustatud või on tegemist näiteks pärmseente poolt põhjustatud infektsiooni või küünte düstroofilise kahjustusega (mehhaanilised vigastused, psoriaas jne).

KELLELE?

Küünte seenhaigus saab enamasti alguse küünte distaalsetest servadest valkja või kollaka laiguna. Levides edasi, põhjustab nakkus kogu küüneplaadi hüperkeratoosi või onühholüüsi. Lisaks ebaesteetilisele vaatepildile võib selline küüs põhjustada ka valu ning olla nakkusallikaks. Silenaha infektsioon saab alguse otsesel kokkupuutel nakatunud inimesega või loomaga, saastunud pinnase või esemetega. Iseloomulikeks sümptomiteks on ketendav ja leemendav nahk, mis võib olla kahjustunud kohast valulik.

KUIDAS?

Traditsiooniline seenhaiguste diagnostika hõlmab klassikalisi mikrobioloogilisi meetodeid ning ajakulu võib kõikuda 10-15 päevast kuni 3-4 nädalani. Quattromed HTI kasutab meetodit, mille puhul saab vastuse oluliselt kiiremini – kuni viie tööpäeva jooksul. Kuna enne ravi alustamist peab diagnoos olema kinnitatud laboratoorselt, on võimalik ka ravi alustada kiiremini. Test põhineb dermatofüütide DNA määramisel PCR meetodil ja sellele järgneval spetsiifilisel hübridisatsioonanalüüsil.

Vastusena raporteeritakse dermatofüüdid üldiselt  (ligi 20 liiki, sh T. mentagrophytes, T. interdigitale, T. tonsurans, T. verrucosum jt) ning liigi täpsusega Trichophyton rubrum, Microsporum canis ja Epidermophyton floccosum.
 

Analüüs: Dermatofüütide molekulaardiagnostika
Näidustus: Küünte ning silenaha kahjustus
Uuritav materjal: Skarifitseeritud materjal kahjustatud küüneplaadilt või nahalt, juuksed
Analüüsimeetod: PCR, hübridisatsioonanalüüs
Analüüsi hind: 66608 × 2