Hea koostööpartner!
• Maailmas elab hinnanguliselt 58 miljonit inimest, kellel on krooniline C-hepatiit.
• Igal aastal nakatub 1,5 miljonit uut inimest.
• Rohkem kui 80% C-hepatiidi viirusega nakatunutest areneb krooniline C-hepatiit.
• Eestis on ~16 000 inimest, kel pole aimugi, et nad on C-hepatiidi viirusega nakatunud.
C-hepatiidi viirusega (HCV) nakatunud inimestel ei pruugi aastaid sümptomeid ega kaebusi esineda. Samas võivad vaatamata esialgsete kaebuste puudumisele ajapikku tekkida tõsised maksakahjustused nagu maksafibroos, -tsirroos, maksakoe armistumine, lõppstaadiumis ka maksapuudulikkus ning maksavähk.
HCV infektsiooni kahtluse korral on esimeseks sammuks viirusvalkude vastu suunatud spetsiifiliste antikehade (HCV Ab) määramine, mis on vereseerumist tuvastatavad 6–8 nädalat pärast nakatumist. HCV Ab uuringu tellimise näidustuseks on muu hulgas ka ebaselge põhjusega kõrgenenud alaniini aminotransferaasi (ALAT) väärtused. Laboratoorne statistika näitab, et normist kõrgemate ALATi tulemustega patsientidel esineb C-hepatiiti oluliselt sagedamini võrreldes üldpopulatsiooniga.
ALAT+HCV reflekspaneel C-hepatiidi kiiremaks tuvastamiseks
Perioodil 12.09.2022-12.12.22 on Teil võimalik tellida elektroonselt ALAT+HCV reflekspaneeli, kus ALAT (HK 66106) normist kõrgema tulemuse korral teostab labor automaatselt samast proovimaterjalist HCV Ab uuringu (HK 66708). Nii ei ole Teil vaja täiendava uuringu jaoks teha lisatellimust.
Keda testida?
Testida soovitame C-hepatiidi riskirühma kuuluvaid inimesi, kes on:
• saanud vereülekande enne 1994. aastat;
• viibinud kinnipidamisasutuses;
• olnud operatsiooni ajal üldanesteesias;
• olnud kokkupuutes teiste verega;
• teinud kehaaugustusi või tätoveeringuid;
• kasvõi üks kord jaganud süstalt, k.a meditsiinilistel põhjustel;
• saanud nõelravi;
• saanud hemodialüüsi.
Kuidas toimida, kui HCV Ab test osutub positiivseks?
Soovitame suunata patsient infektsionisti või gastroenteroloogi vastuvõtule edasiseks täpsemaks diagnostikaks ning ravi- ja jälgimissoovituste saamiseks.
E-koolitus „C-hepatiit – mitte ainult maksahaigus“
Kuigi eelkõige seostub HCV maksaga seotud terviseprobleemidega, võib krooniline C-hepatiit (CHC) põhjustada ka mitmeid maksaga mitte seotud sümptomeid. Orienteeruvalt 40–74% CHC-ga patsientidel võib haiguse käigus tekkida vähemalt üks maksaga mitte seotud ilming ning need võivad olla ka esimene signaal C-hepatiidi infektsioonist.
Kutsume Teid SYNLABi e-koolituskeskusesse vaatama uut e-koolitust „C-hepatiit – mitte ainult maksahaigus“, kus infektsionist dr Helen Mülle, reumatoloog dr Karin Laas ja dermatoveneroloog dr Pille Konno annavad ülevaate C-hepatiidi viiruse (HCV) levimusest ja ekstrahepaatilistest ilmingutest ning laboriarst dr Paul Naaber tutvustab HCV laboratoorse testimise võimalusi. Muu hulgas räägitakse ka HCV levikuteedest, kulust, riskigruppidest ning ravist.
Koolitus kestab 75 min ja annab 2 ainepunkti. Koolitus on vaatamiseks avatud kuni 12.12.2022.
Sisene e-koolituskeskusesse SIIN.
Kampaania viiakse läbi koostöös AbbViega (HEPC-EE-00043-E).
Tõstame ühiselt teadlikkust C-hepatiidi kohta ja selle avastamist varajases staadiumis!