Gripi- ja RS-viiruste molekulaardiagnostika

Kui varasemalt vahendasime gripi- ja RS-viiruste (respiratoor-sünsüütial viirused) molekulaarset testimist emalaborisse Saksamaale, siis nüüd teostame neid analüüse synlab Eesti laboris. Seoses sellega vähenes testide teostamise aeg 3 tööpäevani. Paneeli kuuluvad gripp A, gripp B ja RS-viiruste analüüsid, meetodiks on real-time PCR ning Haigekassa kood on 1x 66610 (hind 62.62 EUR). Uuritavaks materjaliks on ninakaabe, kurgukaabe või röga (eelistatud on kaaped). Materjali võtmise juhendi leiab meie kodulehelt.

Miks diagnoosida külmetushaigusi

Niinimetatud külmetushaigused (ägedad hingamisteede põletikud) on kõige sagedasemad haigused nii lastel kui täiskasvanutel, esinedes eelkooliealistel keskmiselt 5-7 episoodina ja täiskasvanutel 2-3 episoodina aastas. Kuigi enamik neist on kerge kuluga ja iseparanevad, põhjustavad nad olulist ajutist tööst/koolist eemalviibimist (u 40% töölt eemalviibimistest on põhjustatud külmetushaiguste poolt).

Enamik ägedatest hingamisteede haigustest on põhjustatud viiruste poolt ning kliiniline pilt on kattuv. Diagnostikas on oluline eristada bakteriaalseid infektsioone, mille puhul võib olla näidustatud antibiootikumravi. Samuti on tähtis diagnoosida gripiviiruste poolt põhjustatud infektsioone, mis on raskema kuluga, epidemioloogiliselt ohtlikumad, kuid mille puhul on olemas spetsiifiline ravi ja ennetus.