Enterobius vermicularis munade mikroskoopia (An-E vermicularis-m)

Täiskasvanud naaskelsaba e Enterobius vermicularis elab jämesooles ja pärasooles. Nakatumine toimub munadega saastunud käte kaudu. Sagedamini nakatuvad 5 – 14 aastased lapsed. Munad säiluvad keskkonnas 20 päeva. Tavaliselt esineb korduv enda nakatamine või uuesti nakatumine. Emane parasiit muneb öösel perianaalsetele voltidele umbes 10000 muna ning ise sureb. Munad valmivad 6 tundi ja on seejärel nakatamisvõimelised. Peremeesorganismi seedetrakti sattudes asustavad vastsed kaksteistsõrmiksoole, kus 5 – 6 nädala pärast valmivad täiskasvanud naaskelsabad, kes elavad kuni 1 kuu.

Kuna emane parasiit muneb perianaalsetele voltidele, siis sobib uuringuks just anaalkaabe. Roojas leidub üksikuid mune.

Naaskelsaba munadele on iseloomulik üheltpoolt lamenenud tugev paks kest, mille sees võib näha osaliselt või täielikult valminud vastset. Täiskasvanud isend on 1 cm pikk, valge või kreemjas ja teravatipulise sabaosaga.

Näidustus:

  • Ärritus ja sügelus päraku piirkonnas
  • Profülaktiline kontroll lastekollektiivi minejatel

Uuritav materjal: Anaalkaabe

Analüüsi meetod: Algmaterjali mikroskoopia

Tõlgendus:

  • Positiivse leiu vastus: Enterobius vermicularis LEIDUB
  • Negatiivne vastus: Enterobius vermicularis EI LEIDU

Positiivse leiu korral lisandub vastuse kommentaaridesse info, kas tegemist on munade või vastsetega. Täiskasvanud naaskelsaba leid kinnitab diagnoosi. Negatiivne leid võib olla valenegatiivne, kuna emane parasiit muneb sporaadiliselt, seega on vajalik 3 – 5 päeva järjestikune analüüsi võtmine.

Ühekordse uuringuga on võimalik avastada 50%, kolmekordsega 90% ja viiekordsega 99% juhtudest. Enterobius vermicularise infektsiooniga ei kaasne tavaliselt veres eosinofiiliat ega IgE tõusu.