Eesti ujujate tervist kontrollib meditsiinilabor SYNLAB

Eesti Ujumisliit ja meditsiinilabor SYNLAB Eesti sõlmisid koostööleppe, tänu millele on Eesti ujujatel võimalik senisest põhjalikumalt jälgida oma tervisenäitajaid. See annab hea eelduse treeningute ja taastumise planeerimiseks ning paremate tulemuste saavutamaks.

Koostöö raames saavad ujujad vereanalüüside põhjal regulaarselt oma tervist kontrollida. Eile käisid SYNLAB-is vereanalüüse tegemas 21 ujujat: Joonas Niine, Kristina Maria Jaamul, Alex Ahtiainen, Marko Matteus Langel, Maria Romanjuk, Martin Allikvee, Daniel Zaitsev, Silver Hein, Ilona Maide, Martti Aljand, Andri Aedma, Cevin Anders Siim, Mark Sovtsa, Janter Suun, Laura Kalvet, Margaret Markvardt, Kätlin Sepp, Mai Riin Salumaa, Laurika Lint, Kaia Liis Tomak ja Armin Evert Lelle.

Lisaks aitab SYNLAB tõsta nii ujujate kui ujumistreenerite tervisealaseid teadmisi, viies läbi mitmeid koolitusi. Koolituste käigus antakse ülevaade üldistest tervisenäitajatest, ülekoormuse ja toitumisega seotud näitajatest ning vitamiinide ja mineraalainete rollist. Esimene koolitus toimus 9. septembril, kus laboriarst dr Anneli Raave-Sepp selgitas, kuidas näiteks vereanalüüsid kreatiniini kinaas, ASAT, kreatiniin ja uurea aitavad hinnata treeningu intensiivsust ja organismi ning lihaste taastumist või ülekoormust, vitamiin D ja raua rolli kordinatsioonis, sooritus- ja saavutusvõime puhul. Treenerid said vihjeid, kuidas lugeda Tervisesportlase paketi vereanalüüside tulemusi ja neist järeldusi teha.

Eesti Ujumisliidu sõnul on koostöö eesmärgiks see, et sportlased treeniksid tervetena ja treenerid saaksid adekvaatset tagasisidet sportlase seisundist enne ja pärast raskemaid tsükleid, et teha otsuseid koormuste ja puhkuste tasakaalu osas. Laboris tehakse ujujatele erinevaid vereanalüüse, mis peegeldavad üldist tervislikku seisundit ja erinevate haiguste riskide olemasolu, füüsilise koormuse mõju organismile ja treeningutest taastumist, hapnikuga varustatuse võimekust ja vedeliku tasakaalu, olulisemate vitamiinide ning mineraalainete taset jt. Sellised analüüsid annavad sportlastele võimaluse teadlikumalt treenida ja toituda, jälgida organismi taastumist ning ennetada või avastada erinevaid haigusi.

Meditsiinilabor SYNLAB on mahult Eesti suurim labor ja kuulub Euroopa suurimasse laboriketti. Ettevõtte põhitegevus on laboriteenuse osutamine tervishoiuteenuse osutajatele. Nüüd on lisandunud võimalus ka kõikidele erakliendist huvilistele – patsiendiportaali minu.synlab.ee kaudu saab igaüks tellida tervisekontrolli pakette, üksikanalüüse ja laboriarsti konsultatsioone. SYNLABi verevõtupunktid asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus jne, kokku 12-s linnas. Ettevõtte Eesti laboris töötab üle 200 töötaja ning aastas tehakse rohkem kui 6 miljoni analüüsi.