Algab üle-eestiline C-hepatiidi teavituskampaania

Dr Matti Maimets: XXI sajandil on Eestis kaks kroonilise nakkushaiguse epideemiat – HIV-infektsioon ja C-hepatiit

Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe Dr Matti Maimetsa sõnul on C-hepatiidist üleriigilise kampaania tasemel rääkimine täiesti õigustatud, sest Eestis on hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem kui meil arvatakse olevat HIV positiivseid.

Eesti Vähiliidu juhatuse esimehe Maie Egipti sõnul jätkatakse möödunud aastal alustatut, sest probleem on tõesti suur ja teadlikkus jätkuvalt madal. Kui eelmisel aastal oli kampaania eesmärgiks tõsta C-hepatiit inimeste tähelepanu alla ning rääkida haiguse iseloomust üldisemalt siis sel korral keskendub kampaania tasuta testimisele kutsumisele.

Iga haigus, sh vähk on varases staadiumis avastades kontrolli all hoitav ja mõnel puhul ravitav. Vähiliidu missiooniks on inimesi sellest informeerida ja kutsuda riskirühma kuuluvaid inimesi testima. C-hepatiit on haigus, mille viirust võivad inimesed kanda 20 aastat ilma, et nad seda teaksid. Seetõttu avastatakse haigus tihti liiga hilja,» selgitas Maie Egipt.

Kampaania testimispartneri meditsiinilabori SYNLAB abiga loodetakse 23. jaanuarist kuni märtsi lõpuni testida vähemalt 1500 riskirühma kuuluvat inimest. “Suure hulga inimeste C-hepatiidi osas tasuta testimisega soovime tuvastada juba nakatunud haigeid, kes muidu jõuaksid eriarstini liiga hilja,” täiendab labori infektsioonhaiguste valdkonna juht dr Paul Naaber.

Teavituskampaania raames on inimesed oodatud täitma internetipõhist küsitlust kampaania kodulel www.chepatiit.ee. Kõik, kes on C-hepatiidi riskigrupis on oodatud testima. 1500 esimest saavad end tasuta testida SYNLABi laboris, edaspidi on analüüsi hind Eesti Haigekassa hinnakirja alusel 12,55€ + 3€ verevõtutasu. Kampaania raames saavad kõik tasuta ja tasuliselt analüüsi teinud inimesed mugavalt laborist saatekirja ning eelisjärjekorras infektsionisti või gastroenteroloogi juurde (Tartu Ülikooli Kliinikumi, Lääne- või Ida-Tallinna Keskhaiglasse).

C-hepatiidi suhtes riskigruppi kuuluvad inimesed suunatakse kampaania leheküljelt otse SYNLABi patsiendiportaali (minu.synlab.ee), kust on vajalik eelnevalt (1500-l esimesel 0€-ga, teistel 15,55€ eest) endale ID-kaardiga (mobiil ID-ga) analüüs tellida. Peale tellimist on võimalik 1 kuu jooksul sobival ajal anda veenivere analüüs laboris.

Vereanalüüsi saab anda SYNLABi meditsiinilaborites ja verevõtupunktides alljärgnevatel lahtiolekuaegadel:

 • Tallinnas, Väike-Paala 1, II korrus, kell 10.00-15.00
 • Tartus, Teguri 37b, kell 10.00-12.00 ja Gildi 8, III korrus, kell 10.00-16.00
 • Pärnus, Seedri 6 (Tervis SPA), kell 10.00-12.00, Suur-Sepa 14, kabinet 210 kella 10.00-12.00
 • Narvas, Tallinna mnt 19c (Hariduse 5), kabinet 14, kell 10.00-11.30
 • Jõhvis, Jaama 34, kabinet 16, kell 10.00-12.00
 • Viljandis, Turu 8/10, kabinet 216, kell 10.00 – 12.00
 • Võrus, Jüri 19a, kabinet 412, kell 10.00-14.30
 • Elvas, Supelranna 21, kell 10.00-12.00
 • Põltsamaal, Lossi 49, E,T,N ja R 10.00-11.00

Vereanalüüsi tegemiseks ei pea aega ette broneerima. C-hepatiidi suhtes testimiseks ei pea olema söömata-joomata. Kui on soov teha lisaks teisi analüüse samal ajal, siis palume olla söömata-joomata 10-14 tundi.

C-hepatiidi testi tulemused saabuvad 5 tööpäeva jooksul labori patsiendiportaali minu.synlab.ee koos arsti kommentaariga.

Positiivse vastuse puhul on kaasas soovitused edasisteks tegevusteks.

Kampaania viivad koostöös läbi Eesti Vähiliit ja Abbvie. Testimispartner on SYNLAB Eesti. Kampaania on kooskõlastatud Eesti Perearstide Seltsiga.

Tiit C. Hepa kampaaniast:

Ülemöödunud aastal loodi C-hepatiidi näitlikuks kehastamiseks Tiit C. Hepa tegelaskuju. Sel korral kutsutakse inimesi riskirühma kuulumist testima veebis www.chepatiit.ee.

C-hepatiidi riskirühma kuuluvad inimesed, kes on:

 • saanud vereülekannet enne 1994 aastat
 • lasknud ennast tätoveerida või augustada sertifitseerimata salongides
 • on kokku puutunud teise inimese verega
 • on jaganud süstalt (sh meditsiinilistel põhjustel)

 Kampaania raames testitud riskigruppi kuuluvatele isikutele jagatakse vereanalüüsi andmisel kirjalikku informatsiooni testist ning tulemusega koos antakse patsiendile infektsionistide poolt koostatud selgitused ja soovituslikud jätkutegevused. Positiivsete vastuste puhul saavad inimesed saatekirja LTKH, TÜ Kliinikumi Infektsioonhaiguste või ITK Gastroenteroloogia osakonna arsti vastuvõtule.

Ka perearstid saavad suunata inimesi kampaania lehele täitma ankeeti riskigrupi hindamiseks ja siis sealt edasi tasuta testima.

 

Täpsemalt: www.chepatiit.ee

Tiit elab siin:

Facebook: https://www.facebook.com/people/Tiit-Hepa/100004902225206

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC9_JFKkrY8JA5FN1cSjBJ0g/feed

Instagram: http://instagram.com/tiithepa

Twitter: https://twitter.com/Tiit_Hepa