Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae DNA paneel

Klamüüdiad on obligatoorsed rakusisesed parasiidid, mis rakendavad peremeesraku aine- ja energiavahetuse oma paljunemise teenistusse. C. pneumoniae tekitab sinusiiti, bronhiiti, farüngiiti, kopsupõletikku, keskkõrvapõletikku. Haigus levib piisknakkusena. Enamikku C. pneumoniae infektsioonidest iseloomustab hiiliv kulg, aeglaselt arenevale neelupõletikule järgneb kopsupõletik. Kopsuklamüüdial on kalduvus persisteeruda, haigestuda võib elu jooksul korduvalt. Lastel esineb haigus sageli ilma sümptomiteta. C. pneumoniae nakkust seostatakse reaktiivse artriidi, astma, sarkoidoosi, endo-, müokardiidi ja ateroskleroosiga.

M. pneumoniae võib põhjustada kergelt kulgevaid ülemiste hingamisteede põletikke ning raske kuluga ebatüüpilist kopsupõletikku. Haigus areneb vaid 5 – 10%-l nakatunutest.

M. pneumoniae poolt põhjustatud kopsupõletik tekib tavaliselt aeglaselt. Esmalt tekib farüngiit, põskkoopapõletik, harvem keskkõrvapõletik ning seejärel alumiste hingamisteede põletik. Kopsupõletik hõlmab enamasti ühe alumise kopsusagara ja on interstitsiaalne või bronhopneumonaalne.

Vt ka Chlamydophila pneumoniae IgA, IgG, IgM (S-C pneum IgA, S-C pneum IgG, S-C pneum IgM), Mycoplasma pneumoniae IgA, IgG, IgM (S-M pneum IgA, S-M pneum IgG, S-M pneum IgM)

Näidustus:

  • Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae infektsiooni kahtlus, ravi efektiivsuse kontroll

Uuritav materjal: Kurgu-, ninaneelukaabe, ninaneeluaspiraat

Analüüsimeetod: PCR

Referentsväärtused vt tabelist

Tõlgendus:

  • Positiivne tulemus kinnitab C. pneumoniae ja/või M.pneumoniae infektsiooni.
  • Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, vaid näitab antud proovimaterjalis C. pneumoniae ja/või M.pneumoniae puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.