UUS! Raskemetallide pakett erapatsientidele

SYNLABi laborianalüüside nimekirja on lisandunud uus ja erapatsientide poolt sageli küsitud Raskemetallide pakett. Paketis määratakse uriinist 21 enam levinud potentsiaalselt toksilise raskemetalli sisaldust, milleks on alumiinium, arseen, boor, vismut, kaadmium, koobalt, vask, kuld, indium, plii, mangaan, elavhõbe, molübdeen, nikkel, pallaadium, plaatina, hõbe, tallium, tina, uraan ja tsink.

Raskemetallid on suure tihedusega metalliliste omadustega elemendid, mida leidub kõikjal meie ümber – toidus, vees, õhus ja tööstuses kasutatavatest kemikaalidest tulenevalt ka mõningates toodetes. Raskemetalle satub keskkonda näiteks metallide kaevandamisel ja töötlemisel, söe- ja naftaproduktide põletamisel, väetiste tootmisel ja väetamisel, jäätmete ümbertöötlusel ja põletamisel ning liiklusest. Looduslikud raskemetallide allikad on vulkaaniline ja maismaa tolm ning maastiku põlengud.

Kuigi raskemetalle seostatakse eelkõige saastumise ja toksilisusega, on mõned neist elementidest (vask, koobalt, mangaan, kroom) inimestele väikestes kogustes vajalikud, näiteks ainevahetuses. Enamik raskemetalle on siiski organismile ka väga väikestes kogustes kahjulikud, kantserogeensed või mürgised, kahjustades kesknärvisüsteemi, maksa, neerusid, nahka, luid ja hambaid. Ägedat mürgistust suure koguse raskemetallidega kokkupuutumisest esineb harva. Sagedasem on pikaajaline raskemetallidega saastunud keskkonnas viibimine, mille tagajärgedeks on erinevad terviseprobleemid sh kroonilised haigused. Raskemetallidega seostatakse ka viimastel aastakümnetel täheldatud hüperaktiivsuse, agressiivsuse, epilepsia, skisofreenia ja autismi kiiret levikut. Lisaks üha rohkem levivaid allergiaid ja toiduainete varjatud talumatust.

Raskemetallide paketti on soovituslik teha, kui on kahtlus kroonilisele või ägedale raskemetallide mürgistusele. Sümptomid varieeruvad sõltudes sellest, millise raskemetalli mürgistusega on tegemist. Pakett aitab välja selgitada, kas organismis on mõnda raskemetalli üle normi.

21-st analüüsist koosneva paketi hind on 150 €. Analüüside tulemused saabuvad 7 tööpäeva jooksul. Tulemused on esitatud kujul, kus iga isikliku analüüsi tulemuse juures on toodud elemendi normaalse taseme vahemik. Analüüside tulemustele lisaks on inglise keeles kirjalikus vormis põhjalik tulemuste selgitus. Paketis on palju analüüside parameetreid, mistõttu on soovitatav vastuse tõlgendamiseks ning personaalse eestikeelse tagasiside saamiseks konsulteerida SYNLABi laboriarstiga.

Uriiniproovi võtmise täpsemad juhised leiate siit: https://minu.synlab.ee/proovide-andmine/uriiniproov/

Paketti on võimalik tellida SYNLABi verevõtupunktidest üle Eesti.

Lisainfot saab SYNLABi klienditoe telefonilt 17123 või e-kirja teel klienditugi@synlab.ee