Nüüdsest saab testida koroonaviiruse läbipõdemist

Nüüdsest saavad kõik soovijad SYNLAB laborites ja verevõtukohtades, kokku kümnes linnas üle Eesti, testi abil tuvastada, kas neil on veres koroonaviiruse antikehad ehk kas nad on haiguse läbi põdenud või mitte. 

Antikehade IgG test näitab viirusega kokkupuutejärgset organismi vastureaktsiooni. Antikehad tekivad enamikel inimestel teisel kuni kolmandal haigusnädalal alates sümptomite tekkest. Koroonaviirustest põhjustatud COVID-19 haigust on võimalik läbi põdeda ka sümptomiteta või tagasihoidlike haigusnähtudega. Seda saab antikehade analüüsi abil tuvastada.

Kuigi antikehade olemasolu viitab COVID-19 haiguse läbipõdemisele, pole hetkel piisavalt tõenduspõhist informatsiooni, kas nende olemasolu tagab immuunsuse või mitte.

SYNLAB Eesti juhatuse esimees Rainar Aamisepp: „Antikehade vereanalüüs aitab soovijatel üle Eesti teada saada, kas ta on haiguse läbi põdenud. Analüüsid teostame oma Tallinna kesklaboris. Loodame, et lisandunud diagnostikavõimaluse abil saab koroonaviirus SARS-CoV-2 leviku kohta täiendavat informatsiooni, mis aitab meid sammukese edasi pandeemiast jagusaamisel. Koroonaviiruse antikehade laboratoorseid analüüse teostame ka Tartu Ülikooli teadlaste projekti partneritena seroepidemioloogilises uuringus KoroSero-EST. Ühtlasi täname Kuressaare haiglat osutatud abi eest testimissüsteemi valikul tehtud võrdluskatseteks vajalike proovimaterjalide saamisel.“ 

Koroonaviiruse IgG analüüsiks saab veeniverd anda Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Viljandis, Jõhvis, Põltsamaal, Võrus, Elvas ja Viimsis SYNLABi verevõtukohtades. Järgmisest nädalast ka Kuressaares (info tulekul). Täpsed asukohad lahtiolekuaegadega on leitavad: https://minu.synlab.ee/proovide-andmine/verevotukohad ning analüüsist saab lähemalt lugeda: https://minu.synlab.ee/toode/koroonaviiruse-antikehade-maaramine.

Analüüsi võib eelnevalt internetist ära tellida või teha seda kohapeal. Verevõtuks aega broneerima ei pea. Analüüsi hind on 18.50€, millele lisandub verevõtutasu viis eurot. Tulemused saab hiljemalt järgmisel tööpäeval patsiendiportaalist minu.synlab.ee, samuti liiguvad need digilugu.ee keskkonda.

Endiselt on võimalik määrata koroonaviiruse aktiivset olemasolu ninaneelu proovist PCR meetodil (viiruse RNA määramine), mis on haiguse diagnoosimisel ja nakkusjuhtumite avastamisel valikmeetod. Selleks saab proovi anda saatekirja alusel avalikes mobiilsetes testimise punktides üle Eesti või tasulise teenusena Tallinnas SYNLABi Veerenni majas esimesel korrusel, kuhu ehitati Eesti Näituste abil koroonaviiruse ajutine testimiskeskus.