Anname 500 naisele teadmise oma emakakaelavähi riski tasemest

Hea perearst, pereõde, ämmaemand!

 

Täname Sind südamest, et oled inimene, kellele naised saavad usaldada oma suurimad mured ning panustad igapäevaselt naiste paremasse tervisesse. Soovides toetada Sind ja naisi sel teekonnal, varustame perearstikeskusi üle Eesti 500 koduse proovivõtu komplektiga emakakaelavähi riski hindamiseks.

Iga teine naine ei tea, kas tal on suurenenud risk haigestuda emakakaelavähki

Eestis on emakakaelavähki haigestumus ja suremus üks kõrgemaid Euroopas – igal aastal saab keskmiselt 150 naist esmase diagnoosi. Sõeluuring on kulutõhus viis vähi ennetamiseks. Kahjuks on emakakaelavähi sõeluuringus osalejate protsent Eestis vaid ligi 45%, mistõttu elab suur osa naisi teadmatuses. Ometigi on emakakaelavähk ravitav, kui see diagnoositakse varajases staadiumis.

Anname 500 naisele teadmise oma emakakaelavähi riskitasemest

Kutsume Sind andma koos hoogu emakakaelavähi riski esmatasandil hindamisele Eesti naiste hulgas. SYNLAB annab perearstikeskustele üle Eesti 500 koduse proovivõtu komplekti emakakaelavähi riski hindamiseks oma nimistu naispatsientide hulgas. Koduse proovivõtu näol on tegemist juba teaduslikult kinnitust saanud lähenemisega, mida on kasutatud ka teistes Euroopa riikides suurema hõlmatuse saavutamiseks.

500 testi ei muuda maailma, kuid võib päästa mõne elu ning anda sadadele naistele hingerahu. Kui iga testitav naine räägiks emakakaelavähi testimise olulisusest kasvõi ühele naisele ja see omakorda vaid ühele sõbrannale, oleksid tuhanded naised teadlikumad.

Märtsis ja aprillis 2023 on koduse proovivõtuga kõrge riski HPV analüüsi erihind perearstile SYNLABis 14 € (tavahind 36 €, HK kood 66612).

 

<strong>Keda testida?</strong>

Soovitame testida naisi vanuses 30+, kes ei ole viimase 5 aasta jooksul emakakaelavähi suhtes testitud ega ole ka 2023. aasta sõeluuringu sihtrühmas (ravikindlustatud ja -kindlustamata naised sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993).

<strong>Samm sammult juhised</strong>
  1. Telli tasuta komplektid koduseks proovivõtuks SYNLABi kodulehelt (Naise tervise kampaania tarvikukomplekt perearstile).
  2. Tee elektroonne tellimus analüüsile „Ise kogutud kõrge riski HPV“. Leiad selle uuringugrupist Nakkustekitajate uuringud (PCR).
  3. Kleebi ribakood komplektis olevale minigrip kotile.
  4. Anna komplekt naisele, selles on nii tarvik kui ka juhend kogu protsessist.
  5. Kodus võetud proovi toob naine perearstikeskusesse või saadab SmartPOSTiga otse SYNLABi analüüsimiseks.
  6. Tulemus saabub perearsti programmi ja naisele digilugu.ee keskkonda 2 tööpäeva jooksul peale proovi laborisse jõudmist.
<strong>Mida teha, kui naine sai kõrge riski HPV tulemuse?</strong>

Analüüsi tulemus saab olla positiivne või negatiivne.

Positiivne tulemus viitab sellele, et on leitud kõrge riskiga inimese papilloomiviirus (HPV), mis viitab kõrgenenud emakakaelavähi riskile. Positiivse tulemuse korral soovitame suunata naine günekoloogi vastuvõtule.

Negatiivse tulemuse korral ei leitud kõrge riskiga inimese papilloomiviiruse (HPV) tüüpe. See viitab madalale emakakaelavähi riskile. Negatiivse tulemuse korral soovitame naisel jälgida, millal on tema järgmine planeeritud emakakaelavähi sõeluuring.

Koos oleme terved!

Sinu SYNLAB