Koroonaviiruse tulemusega ka A- ja B-gripi ja RSV tulemus

Hea koostööpartner

Käesolevaga teavitame Teid koroonaviiruse testimise sisulisest muudatusest. Alates 17.01.2022 teostatakse SYNLAB Eesti laboris Terviseameti tellimusel perearstide poolt väljastatud Riik Covid-19 saatekirjaga proovidest nn kolmikpaneel, mis koosneb SARS-CoV-2, A- ja B-gripiviiruste (ei eristata) ja RS-viiruse analüüsidest. Kuna antud viirused põhjustavad sarnase sümptomaatikaga nii alumiste kui ülemiste hingamisteede infektsioone, siis on epidemioloogilisest olukorrast ülevaate saamiseks mõistlik nende viiruste esinemist tuvastada samaaegselt.

Kõik analüüsid teostatakse ühest proovimaterjalist korraga. Proovimaterjalideks sobivad jätkuvalt nii ninaneelukaabe kui ka kurguloputusvedelik (viimase puhul on oluline olla vähemalt 1h söömata, joomata). Analüüsimeetodiks on real-time PCR. Analüüsi eest tasub Terviseamet.

Tellimuse vormistamine toimub ka edaspidi arsti programmis Riik Covid-19 laborist, kuid varasem üksikanalüüs asendub automaatselt 17. jaanuari varahommikul uue paneeliga SARS-CoV-2, gripiviiruste A/B, RSV RNA paneel. Valige topelt klikiga uus analüüs, ribakoode pole vaja sisestada. Palun veenduge, et patsiendi telefoninumber saatekirjal on korrektne.

Proovivõtuaja broneerimisel midagi ei muutu – patsient saab endale aja panna koroonatestimine.ee kaudu või helistab talle avaliku testimise kõnekeskus. Proovivõtujärgselt on tulemusi oodata 24h jooksul. Kõigi kolme analüüsi tulemusi kuvatakse samaaegselt arsti programmis ja digilugu.ee keskkonnas:

  • SARS koroonaviirus 2 RNA – positiivne/piiripealne/negatiivne
  • A- ja B-gripiviiruse RNA – positiivne/negatiivne
    NB! A- ja B-grippi ei eristata.
  • RSV RNA – positiivne/negatiivne

 

Näidis 1. Kolmikpaneeli tulemuste kuvamine Perearst2 programmis.

Juhul kui SARS-CoV-2 analüüsi tulemus on positiivne, teavitab lisaks avaliku testimise kõnekeskuse kõnerobot inimest telefoni teel.

Negatiivse SARS-CoV-2 tulemuse puhul saab patsient saatekirjaga seotud telefonile sõnumi: „Teie SARS-CoV-2 tulemus on negatiivne. Vaadake A- ja B-gripi ja RSV tulemusi digilugu.ee.“ Seega on oluline, et patsient vaataks digilugu.ee keskkonnast oma gripi ja RS-viiruse tulemusi lisaks.

Kui arstikeskus võtab proovi ise, tuleb vormistada saatekiri läbi programmis asuva SYNLAB labori tellimislisti. Kolmikanalüüs on leitav uuringugrupist „Nakkustekitajate uuringud (PCR)“. Valige topelt klikiga analüüs, sisestage ribakood, kuupäev ja kellaaeg ning vajutage „Salvesta“ ja „Saada“. Tellimust on võimalik vormistada ka molekulaarbioloogia pabersaatekirjaga, mis asub SIIN. Võetud analüüsid palume saata SYNLABi logistikaringiga laborisse või tuua ise SYNLABi proovivõtupunktidesse. Vastused saadetakse keskmiselt 24h pärast arsti programmi ja digilugu.ee keskkonda.

Patsientide testimise vajaduse üle enne või pärast plaanilist ravi või operatsiooni otsustab tervishoiuteenuseosutaja (TTO) vastavalt Terviseameti juhistele. TTO saab valida arsti programmis või testimiskeskusele otse tellimust tehes, kas soovib teostada patsiendile SARS-CoV-2 üksikanalüüsi või kolmikpaneeli.

Reisieelselt jm põhjusel on inimesel SYNLABi tasulistes koroonatestimise punktides võimalik valida, kas soovitakse tavapäraselt SARS-CoV-2 RNA määramist (45 €) või uut kolmikpaneeli (75 €). Koroonaviiruse SARS-CoV-2 RNA põhise sertifikaadi genereerimine digilugu.ee ja TESTI rakenduses toimub sarnaselt senisele praktikale.

Alumiste ja ülemiste hingamisteede infektsioonide diagnostika on SYNLABis nüüd veelgi laialdasem. Kui ei ole vaja eristada A- ja B-gripiviirust, on labori soovitus tellida uut SARS-CoV-2, gripiviiruste A/B, RSV RNA paneeli. Kokku on saadaval kolm erinevat gripiviiruste paneeli, mida on võimalik vastavalt vajadusele patsiendile tellida:

Analüüsi nimi Materjal HK kood TAT-aeg
SARS-CoV-2, gripiviiruste A/B, RSV RNA paneel Ninaneelukaabe, kurguloputusvedelik 66634, 66609×2 (81,70€) 1 tööpäev
A- ja B-gripiviiruse RNA paneel (kiirtest, POCT) Ninaneelukaabe 66542×2 (44,10€) < 24h
A-, B-gripiviiruse ja RS-viiruse RNA paneel Ninaneelukaabe 66608×4 (70,72€) 2 tööpäeva

Täpsemat infot avaliku ja tasulise koroonatestimise kohta leiab aadressilt www.koroonatestimine.ee. Küsimuste korral võtke ühendust SYNLABi klienditoega (tel 17123 E-R 8-18, klienditugi@synlab.ee) või oma kliendihalduriga.