Koroonaviiruse testimise võimalused

 1. Perearsti saatekirjaga avaliku testimise punktides

Koroonaviirust saab testida 14-s proovivõtupunktis üle Eesti. Analüüs võetakse ninaneelust ning proovivõtupunkti pääseb nii autoga kui ka jalgsi. Kõikides maakondades jätkavad mobiilsed kodustestimise brigaadid Alre, Eldred Medicali, Medicumi ja SYNLABi meditsiinipersonaliga, et jõuda igaühe juurde, kes testimist vajab.

Patsient suunatakse ühte testimispunktidest, mis on loetletud SIIN.

Perearst vormistab saatekirja perearsti programmi kaudu: „Riik Covid-19“ labori alt. Selles listis on vaid üks analüüs „SARS koroonaviirus 2 RNA“, mille saab topelt klikiga tellimusse lisada. Palume mitte sisestada ribakoodi, vaid vajutada kohe „Salvesta“ ja „Saada“. Samuti palume kontrollida koos patsiendiga, et iga saatekirja juures oleks korrektne telefon. Pabersaatekirjaga või telefoni teel tellimust teha ei ole võimalik.
Patsiendiga võetakse ühendust testimise kõnekeskuse poolt 1 päeva jooksul E-L. Palun juhtida patsiendi tähelepanu sellele, et ta oleks telefoni teel kättesaadav. Vastasel juhul ei saa testimise kõnekeskus patsiendiga ühendust võtta, et leppida kokku proovi andmise aeg ja koht. Tulemused saadetakse 1 tööpäeva jooksul Tervise Infosüsteemi ning perearstiprogrammi. Analüüsi eest tasub Terviseamet.

 

2. Proovi võtmine perearstikeskuses

Perearst vormistab saatekirja oma programmis SYNLAB labori tellimislistist: Nakkustekitajate uuringud (PCR) > SARS koroonaviirus 2 RNA. Tellimusele on vaja sisestada ribakood ning vajutada seejärel „Salvesta“ ja „Saada“. Proovivõtujuhend ninaneelust proovi võtmiseks on leitav kodulehelt. Proovid transporditakse SYNLABi transpordiga laborisse. Tulemused saadetakse 1 tööpäeva jooksul Tervise Infosüsteemi (digilugu.ee) ning perearsti programmi. Analüüsi eest tasub Terviseamet.

 

3. Koroonaviiruse antikehade määramine

SYNLABist on võimalik tellida SARS koroonaviirus 2 IgG ja IgM antikehade paneeli (SARS-CoV-2 Ab), mis on mõeldud COVID-19 kinnitamiseks haiguse hilises staadiumis, haigestumise tagantjärgi tuvastamiseks kliinilistel või epidemioloogilistel näidustustel. IgM ja IgG antikehade kombineerimine annab suurema tundlikkuse võrreldes üksiku antikeha määramisega. Endiselt jääb arstidel võimalus tellida ka SARS koroonaviirus 2 IgG (SARS-CoV-2 IgG) analüüsi.

Analüüsid on elektrooniliselt tellitavad SYNLAB labori tellimislistist: Nakkustekitajate diagnostika (Ab, Ag) >

  • SARS koroonaviirus 2 IgG, IgM paneel (HK kood 66708×2)
  • SARS koroonaviirus 2 IgG (HK kood 66708)

Elektroonse tellimise puudumisel on võimalik analüüsi tellida ka pabersaatekirjaga.

Proovimaterjaliks on seerum. Analüüs säilib toatemperatuuril 2 päeva,  2-8°C 7 päeva. Tulemuse saamise aeg on 1 tööpäev.

Uuringu saatekirja vorm veeniverest antikehade määramiseks (SARS-CoV-2 IgG) asub SIIN.

Arsti meelespea koroonaviiruse diagnostika kohta on leitav SIIN.

 

4. Riskiriigist tulijatele testimine lennujaamas ja sadamas

COVID-19 riskiriikidest Eestisse saabujad saavad tööle naasmise eesmärgil isolatsioonikohustuse lühendamiseks lasta end koroonaviiruse suhtes lennujaamas ja sadamas testida. Selleks on vajalik anda kaks proovi. Eesti isikukoodi omavale inimesele on testimine tasuta, EV isikukoodita reisijale on koroonaproov lennujaamas ja sadamas kaardimaksega 67€, mujal vastavalt teenuseosutaja hinnakirjale. Testimine on vabatahtlik.
Esimese proovi saab anda Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsi saabujate alal Confido meedikute abil ning Tallinna lennujaamas Qvalitase ajutises testimispunktis elavas järjekorras. Saatekiri vormistatakse inimesele kohapeal, selleks küsitakse naasmise lähteriiki ja aega. Testimispunktid on avatud vastavalt laevade ja lennukite saabumisele, vahepealsel ajal suletud. Maismaad pidi saabujad saavad proovi andmiseks aja broneerida avaliku testimise kõnekeskuse kaudu numbril 678 0000 (E-R 9-17). Kuna Eestis testitakse esmases järjekorras sümptomitega inimesi, on proovivõtmise järjekorrad 1-2 päeva. Proovi saab anda üle Eesti avalikes testimiskohtades Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järvel, Viljandis, Paides, Rakveres, Kuressaares, Võrus ja Kärdlas.
Teine proov on vajalik anda seitsme päeva pärast. Kõnekeskus võtab ise tasuta testi teinud inimesega ühendust sobiva aja broneerimiseks. Teist proovi saab anda ainult eelbroneeritud ajal avalike testimise punktides üle Eesti. Esimesel tasulisel testimisel käinud inimene peab ise leidma endale sobiva teise testimise teenuse osutaja.
Tulemuse saamise aeg on 24 tundi. Testi tulemuse teada saamiseni peab inimene viibima täielikus eneseisolatsioonis. Tulemustest teavitatakse inimest telefoni teel ja Eesti isikukoodi omavale isikule on tulemus nähtav ka Tervise Infosüsteemis digilugu.ee.

 

5. Tasuline koroonaviiruse testimine

Koroonaviiruse SARS-CoV-2 RNA tasulisi proove saab anda etteregistreerimisel SYNLABi Tallinna, Tartu, Pärnu, Jõhvi ja Narva esindustes. Alates 13.09 on SYNLABi Tallinna tasulise koroonapunkti aadress Töökoja 1 (500 m enne kesklabori maja).
SARS-CoV-2 antikehade tasulisi proove saab anda SYNLABi verevõtupunktides.
Patsientidel palume tellimuse ette teha meie patsiendiportaali kaudu. Testi andmisele soovitame rangelt tulla maskiga. Täpsem info minu.synlab.ee.

 

Olulised kontaktid
Koroonatestimise kõnekeskus 646 4848 (E-R 8-18), pretensioon.koroonatest@medicum.ee
Reisimisega seotud testimine 678 0000 (E-R 9-17)
SYNLAB klienditugi 17123 (E-R 8-18), klienditugi@synlab.ee või kontakteeruge oma kliendihalduriga