Koroonatesti hind muutub jaanuarist oluliselt odavamaks

Tänu varasematele investeeringutele, protsesside efektiivistamisele ja odavamatele laborivahenditele saab SYNLAB pakkuda 1. jaanuarist 2021 tervishoiuteenuse osutajatele ja tasulise testi tellijatele koroonatesti senisest oluliselt odavamalt.

Perearsti saatekirjaga on Eesti elanikele testimine jätkuvalt vabatahtlik ja tasuta, selle teenuse eest tasub Terviseamet vastavalt koroonaviiruse proovide võtmise ning võetud proovide testimise riigihanke tulemuste alusel sõlmitud lepingule. 2021. aasta alguses jõustuv hinnamuutus puudutab ennekõike tervishoiuteenuse osutajaid, kellele hakkab üks koroonatest maksma Eesti Haigekassa hinnakirja järgi 51,81 eurot. Samuti väheneb hind kõigile, kes soovivad teha tasulist testi, mis maksab SYNLABis koos proovivõtu ning isikukaitsevahendite lisakuluga nüüd 58 eurot.

Ninaneelust võetava koroonatesti hind kujuneb väga mitmete protsesside ja materjalide kulu põhiselt. Esiteks läheb tarvis proovide kogumiseks ja laborisse transpordiks erinevaid vahendeid – isikukaitsevahendid, proovivõtutarvikud, materjalid proovide pakendamiseks ja transpordiks, logistikaautod. Teiseks tuleb proove analüüsida, kas neis sisaldub koroonaviirust või mitte. Selleks on vaja spetsiaalseid vastava ohutustasemega laboriruume, mitmesugust aparatuuri, reagente, tarvikuid jne. Kolmandaks tuleb üleval hoida kogu taustsüsteemi ehk spetsiaalselt välja töötatud IT-lahendusi testimisaegade broneerimiseks, saatekirjadega toimetamiseks, perearstide ning teiste tellijate ja labori infosüsteemide vahel tellimuste, tulemuste ja muude andmete operatiivseks vahetamiseks, mis omakorda nõuavad turvalisi tarkvaralahendusi.

Neljas ja kõige olulisem faktor ühe koroonatesti vastuse saamisel ja hinna kujunemisel on inimesed. Iga prooviga tegeleb ligi 20 inimest, kokku on avaliku testimisega seotud üle 650 erineva meditsiiniasutuse töötaja – kõnekeskuse, testimispunktide ja labori personal, proove transportivad autojuhid, protsesse toetavad IT, ostu-ja laospetsialistid, personalitöötajad jpt. Tuhandete testide analüüsimise nimel käib SYNLABis töö ööpäevaringselt 7 päeva nädalas.

Koroonatestide hinna langetamine nii suurelt oli võimalik tänu juba 2020. aastal tehtud investeeringutele, laboritegevuste jätkuvale automatiseerimisele ning tugiprotsesside optimeerimisele. Samuti võimaldas Terviseametiga sõlmitud uus, 2021. aasta lõpuni kehtiv koostööleping teha senisest suuremahulisemaid proovivõtu- ja laboritarvikute, isikukaitse- ja muude vahendite tellimusi, tänu millele saab uuest aastast pakkuda neljandiku võrra odavamat testi hinda.

Ka sertifikaat on nüüd soodsam või tasuta. Novembrist tuli SYNLAB välja TESTI mobiilirakendusega, kus testi.me lehelt alla laetavas rakenduses on võimalik senise tasulise sertifikaadi asemel endale see ise tasuta genereerida. Kel soov saada esindusest paberkujul sertifikaati, siis senise 13€ asemel maksab see nüüd 7€.

SYNLAB Eesti on avaliku testimise üks eestvedaja koostöös Medicumiga.
2020. aasta jooksul on laboris tehtud 500 000 koroonaviiruse PCR testi ninaneelumaterjalist. SYNLAB osaleb proovide võtmises, korraldab logistika üle Eesti ning ööpäevaringse proovide analüüsimise laboris, vastuste edastamise digilugu.ee keskkonda. Labor tegutseb Eestis alates 1995, olles tööandja ca 450 inimesele 20 esinduses. Aastas teostatakse üle 8 miljoni analüüsi, olles sellega suurim meditsiinilabor Eestis.
SYNLAB Eesti kuulub Euroopa suurimasse laboriketti SYNLAB Group, kel on üle 40 riigis üle 500 labori.