Koroonaviiruse määramine PCR meetodil

Nii Eestis kui kogu maailmas on koroonaviiruse diagnoosimiseks ja nakkuse avastamiseks kasutusel viiruse RNA määramine. See test võimaldab avastada viiruse olemasolu juba varajases staadiumis, ja seega vajadusel karantiini koheselt rakendada. Teine eelis on usaldusväärne tulemus.

Viiruse RNA määramine on ainuke metoodika, mida haiguse diagnoosimiseks ja nakkuse avastamiseks aktsepteerib hetkel nii Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kui ka Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC).

Koroonaviirus SARS-CoV-2 põhjustab kopsuhaigust nimega COVID-19. Koroonaviiruse poolt tekitatud peamised sümptomid on palavik, köha ja hingamisraskused, mis avalduvad enamasti 14 päeva jooksul. Kõikidel nakatanutel ei pruugi neid tekkida. Inimesed, kes põevad viirust asümptomaatiliselt, on suureks riskiks, kuna võivad haigust levitada enda teadmata. Viirusesse nakatumine on eriti ohtlik vanemaealistel ning krooniliste haiguste põdejatel, kuna nende immuunsüsteem on nõrgem ega pruugi haigusega hakkama saada nii hästi kui keskmine terve inimene.

Teadaolevalt levib viirus neljal viisil: piisknakkusena, pindadelt, fekaal-oraalselt ja/või aerosoolina.

Koroonaviiruse proovi on võimalik anda 2 meetodil.

1. PROOVIVÕTT KURGULOPUTUSVEDELIKUST. Selleks tuleb 10 sekundit kuristada kurgus spetsiaalset soolalahust, mille allaneelamine ei ole tervisele ohtlik. Testimiseks on vajalik kogu kuristatav lahus koguda topsi. Materjali analüüsitakse laboris usaldusväärsel PCR meetodil ning proovi tulemus on samaväärne ninaneelust võetud prooviga. Soovitatav on 1h enne proovi andmist mitte süüa ega juua.

Vaata videost, kuidas käib proovivõtt kurguloputusvedelikust..

2. PROOVIVÕTT NINANEELUST. Proov võetakse vatitampooniga u 5 cm sügavuselt ninaneelust. Mõningatel juhtudel võib proovivõtt põhjustada pisut ebamugavust. Soovitame vajadusel eelnevalt nina nuusata.

Referentsväärtus: Negatiivne

Hilisem negatiivne koroonaviiruse PCR testi tulemus ei välista esmast positiivset tulemust. Samuti ei välista hilisem negatiivne antikehade tulemus esmast positiivset koroonaviiruse PCR testi tulemust, kuna asümptomaatilistel/kergete sümptomitega põdenud isikutel ei pruugi antikehi tekkida.

Hind: 58 €

 

Vaata ka koroonaviiruse antikehade määramist, mis näitab, kas oled viiruse läbi põdenud: https://synlab.ee/ettevottele/koroonaviiruse-testimine-ettevotetele/koroonaviiruse-kvantitatiivne-igg-antikehade-analuus/