C-hepatiidi kampaania

 

Arstid saavad patsientidel C-hepatiiti tasuta testida

Kõik tervishoiuteenuse osutajad, kes on SYNLABi lepingulised kliendid, saavad kampaania raames oma patsiente TASUTA testida C-hepatiidi viiruse vastaste antikehade (HCV Ab) suhtes.

Tasuta analüüse saab tellida kuni 12 500 testi täitumiseni, millest teavitame kliente eraldi.

Kuidas tellida tasuta analüüse?

 C-hepatiidi suhtes on soovituslik esmalt skriinida riskirühma kuulujaid (vt all).

  • Elektroonselt: Vali programmis nakkushaiguste diagnostika  S-HCV Ab
  • Pabersaatekirjaga: Vali saatelehel S-HCV Ab

Labori statistika näitab, et patsientidel, kellel on tuvastatud normist kõrgem ALAT, või ASAT, esineb C-hepatiiti oluliselt sagedamini. Sellest tulenevalt võimaldame kampaania raames üle normi jäävate ALAT ja/või ASAT tulemuste korral teha patsiendile tasuta HCV Ab lisatellimus samast proovimaterjalist 7 päeva jooksul.

Lisatellimuse vormistamiseks võtke ühendust labori klienditoega e-posti teel klienditugi@synlab.ee või helistades 17123.

Kui olete Medipost2 andmevahetusplatvormi kasutajad, on teile loodud mugav reflekstest analüüside tellimiseks (tellimisnimekirjas leitav kogu paneel tasuta: (tasuta) ALAT+ASAT+refleks HCV Ab ). Kusjuures ALAT ja ASAT analüüs on samuti paneelis tasuta, isegi kui need pole kõrgenenud ja labor ei tee lisaks HCV Ab analüüsi. Täpsem info on kajastatud e-postiga edastatud uudiskirjas.

Juhime tähelepanu, et SYNLAB ei esita arvet kampaania raames tellitud S-HCV Ab analüüside kohta. Kuivõrd antud analüüsid on teile tasuta, siis ei kuulu need analüüs(id) hüvitamisele kolmandate isikute, sh Haigekassa, poolt.

Tasuta analüüsi vastusega koos ei saada me välja ka haigekassakoodi.

Keda testida?

Inimene kuulub C-hepatiidi riskirühma, kui ta on:

  • saanud vereülekande enne 1994. aastat;
  • viibinud kinnipidamisasutustes;
  • puutunud kokku verega;
  • augustatud, tätoveeritud või saanud nõelravi;
  • jaganud süstalt, k.a meditsiinilistel põhjustel;
  • saanud hemodialüüsi (WHO Guidelines 2017).

 Miks testida?

Testimine võimaldab avastada C-hepatiidi viirusega nakatunud inimesi. Rohkem kui 80%-l C-hepatiidi viirusega nakatunud inimestest areneb krooniline C-hepatiit (WHO Guidelines 2017). Paljudel nakatunud inimestel ei pruugi aastaid sümptomeid ega kaebusi esineda ning mõnel ei teki need kunagi. Samas võib vaatamata kaebuste puudumisele ajapikku tekkida maksafibroos, -tsirroos, maksakoe armistumine, lõppstaadiumis maksapuudulikkus ning maksavähk. 

Kuidas toimida, kui HCV test osutub positiivseks?

Soovitame suunata patsient infektsioonhaiguste spetsialisti või gastroenteroloogi (e-konsultatsioon) vastuvõtule edasiseks täpsemaks diagnostikaks ning ravi- ja jälgimissoovituste saamiseks.

Kui te ei ole SYNLABi lepinguline klient, kuid soovite kampaanias osaleda või alustada koostööd SYNLABiga, palume teil kirjutada kristi.aamisepp@synlab.ee.

 

Kampaania viiakse läbi koostöös Abbviega (EE-ABBV-18003).

 

Teie SYNLAB Eesti                                                               *WHO Guidelines 2017