SARS koroonaviirus 2 vastane IgG (S-SARS-CoV-2 IgG)

Koroonaviirus SARS-CoV-2 poolt põhjustatud infektsioon COVID-19 võib avalduda kergest kliinilisest kulust (köha, palavik jmt) kuni eluohtliku seisundini (hingamispuudulikkus), kuid võib kulgeda ka asümptomaatiliselt. Haiguse esmaseks diagnostikaks on sobiv viiruse RNA määramine PCR meetodil, mille tundlikkus on kõrgeim haiguse sümptomite ilmnemise esimestel päevadel, kui viiruse hulk ninaneelus on suurim. Paranemise staadiumis viiruse hulk organismis väheneb ning testi tundlikkus sellega seoses ka väheneb.

IgG tüüpi antikehad tekivad enamikel nakatunutel 2.-3. nädalal peale sümptomite avaldumist. Selleks ajaks võib viirus olla ninaneelust juba kadunud, mistõttu COVID-19 kindlakstegemiseks muutub tundlikumaks meetodiks antikehade test. Asümptomaatiliselt kulgeva COVID-19 puhul on antikehade määramine ainuke võimalus haiguse kinnitamiseks.

Näidustus: COVID-19 diagnoosimiseks haiguse hilises staadiumis või peale selle läbipõdemist

Uuritav materjal: Seerum

Analüüsimeetod: Magnetiliste mikroosakestega kemoluminestsents immuunmeetod (CMIA)

Referentsväärtus: Negatiivne

Tõlgendus:

  • Positiivne tulemus – esinevad SARS-CoV-2 vastased IgG tüüpi antikehad. Leid viitab läbipõetud või hilises staadiumis (alates 2. haigusnädalast) COVID-19 infektsioonile.
  • Negatiivne tulemus – puuduvad SARS-CoV-2 vastased IgG tüüpi antikehad. Puudub seroloogiline viide COVID-19 infektsioonile. Ei saa välistada ka infektsiooni varajast staadiumit (1.-2. nädal), mil antikehad pole veel tekkinud.