Giardia lamblia antigeen

Giardia lamblia on algloom, kes parasiteerib peensooles ja sapipõies nii inimestel kui koduloomadel. Elutsükkel koosneb kahest staadiumist: vegetatiivsest (trofosoidid) ja tsüstilisest. Nakatumine toimub enamasti fekaal-oraalsel teel, kuid ka tsüstidega saastatud vee ja toiduga. Sagedamini nakatuvad <5 aastased lapsed ja vanurid. Tsüstid on eluvõimelised niiskes keskkonnas 21˚C juures 3 nädalat ja jahedas vees 8˚C juures üle kolme kuu. Organismist väljudes trofosoidid tsüste ei moodusta ja hukkuvad kiiresti. Tsüstid võivad elimineeruda organismist mõne nädalaga, kuid võivad jääda persisteeruma ka aastateks. Inkubatsiooniperiood on 1 – 2 nädalat. Infektsioon võib kulgeda asümptomaatiliselt tsüstide eritumisega, ägeda kõhulahtisusega või kroonilise kõhulahtisusega kaasnevalt malabsorptsiooni ja kaalukaotusega. Võivad esineda kõhukrambid, iiveldus või isutus. Ägeda kõhulahtisuse korral on roe esialgu vesine, hiljem hallikas ja halvalõhnaline. Verd, mäda ja lima tavaliselt ei leidu. Üks iseloomulikumaid viiteid Giardia lamblia infektsioonile on üle nädala kestnud kõhulahtisus. Lasteaialastel võib esineda asümptomaatilist tsüstide eritumist kuni 6 kuud.

Näidustus:

  • Äge kõhulahtisus
  • Kõhulahtisus kestvusega >10 päeva
  • Malabsorbtsiooni sündroom
  • Ebaselge etioloogiaga kõhuvalud

Uuritav materjal: Roe

Analüüsi meetod: Immuunokromatograafia

Referentsväärtus: Negatiivne

Tõlgendus:

Klassikaline Giardia lamblia diagnostika on siiani olnud mikroskoopia, otsides vegetatiivseid või tsüstilisi vorme. Viimastel aastatel on ilmunud diagnostikasse ka erinevaid immuunmeetodeid.

Immuunmeetodit eelistatakse just juhtudel, kui kahtlus Giardia lamblia infektsioonile on suur.

Positiivne leid roojas kinnitab diagnoosi

Negatiivne leid ei välista Giardia lamblia olemasolu. Üksiku rooja uuringu sensitiivsus on 70%, seetõttu on soovitav esmaselt negatiivse tulemuse puhul saata materjal kordusuuringuks.