Türeoglobuliini ja türeoidperoksüdaasi vastased antikehad (S-TG Ab, S-TPO Ab)

Kilpnäärme mikrosomaalne peroksüdaas (TPO) katalüüsib türosiini jodeerimist türeoglobuliinis kilpnäärme hormoonide T3 ja T4 sünteesil. Kilpnäärme autoimmuunsete haiguste korral tekivad veres autoantikehad kilpnäärme peroksüdaasi vastu (TPO Ab), mis blokeerides jodiidide oksüdeerimist, pärsivad kilpnäärme hormoonide T3 ja T4 sünteesi. Kilpnäärme mikrosomaalse peroksüdaasi autoantikehi esineb 20%-l naistest ja 8%-l meestest.

Türeoglobuliini vastased antikehad (TG Ab) võivad tekkida, kui kilpnäärmekoe lagunemisel türeoglobuliin lekib vereringesse.

Näidustus:

TPO Ab:

  • Graves’i tõbi
  • Hashimoto türeoidiit
  • Endokriinne oftalmopaatia
  • Küsitava geneesiga hüpo- või hüpertüreoos
  • Autonoomne kilpnäärme sõlm
  • Sünnitusjärgne türeoidiit

TG Ab:

  • Kõrgelt diferentseerunud kilpnäärmevähkide lõikusjärgse ravi jälgimine

Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod

Referentsväärtused:

TG Ab         <60 kU/L

TPO Ab       <60 kU/L

Tõlgendus:

Mitmed kilpnäärmehaigused nagu struuma, kilpnäärme valulikkus, hüpo- ja hüpertüreoos, võivad olla tingitud immunogeneetilistest protsessidest ja organspetsiifiliste antikehade olemasolust. Hashimoto türeoidiidiga kaasnevad kuni 95%-l ja Graves’i tõve korral 70%-l juhtudest kõrged TPO Ab tiitrid. Mikrosomaalse peroksüdaasi pidev inhibeerimine TPO Ab poolt põhjustab kilpnäärmehormoonide sünteesi languse, mille tagajärjeks on hüpotüreoos. Raseduse esimese trimestri ajal mõõdetud kõrge TPO Ab ennustab sünnitusjärgset türeoidiiti.

Kuna TG Ab esineb enamasti koos TPO Ab-ga, siis annab nende koos määramine väga vähe lisainformatsiooni ja ei ole kliiniliselt põhjendatud.

Autoimmuunsete protsesside diagnoosimisel on informatiivseim TPO Ab ja TR Ab, sest TG Ab sisaldus võib olla neil puhkudel väga kõikuv ja mitte alati tõusta üle normi.

TG antikehad segavad kilpnäärmevähi ravi seireks olulise türeoglobuliini (TG) määramist, andes metoodikast sõltuvalt kas valemadalaid või valekõrgeid tulemusi. Seega tuleks neid määrata alati koos TG Ab-ga.

TG antikehade esinemise korral on TG määramine kasutu.