Troponiin (kardiaalne) (S-cTn)

Troponiin on lihastes leiduv valk. Inimese südame- ja skeletilihastes asuv troponiinkompleks koosneb kolmest alaühikust: troponiin T, troponiin I ja troponiin C. Täiskasvanu südame- ja skeletilihastes on troponiin T ja troponiin I molekulides erinev aminohapete järjestus, mistõttu on võimalik määrata südamespetsiifilise troponiin I ja T sisaldust seerumis.

Südamelihase kahjustuse järgselt vabaneb troponiin 2 – 3 tundi pärast kahjustuse teket, saavutab maksimumkontsentratsiooni 18. – 24. tunnil ja püsib kõrgenenuna kuni 14 päeva.

Tänapäevased määramismeetodid võimaldavad määrata troponiini väga väikeseid kontsentratsioone. Sellise väga tundliku määramismeetodiga tehtud analüüsi nimetus ongi kõrgtundlik (hs – high sensitive) südamespetsiifiline troponiin.

Näidustus:

Eelistatud marker ägeda müokardiinfarkti (ÄMI) diagnoosimisel ja südamelihase kahjustusega patsientide tüsistuste riski hindamisel.

  1. Troponiin I (kardiaalne, kõrgtundlik) (S-cTnI-hs)

Analüüsimeetod: Kemoluminestsentsmeetod 

Referentsväärtus: <47 ng/L

 

  1. Troponiin T (kardiaalne) (B-cTnT)

Analüüsimeetod: Immuunokromatograafia (POC)

Referentsväärtus: <0,05 ng/mL

 

Tõlgendus:

Kõrgtundliku südamespetsiifilise troponiini määramine võimaldab varasemat ja täpsemat ÄMI diagnostikat. Troponiini sisaldust soovitatakse määrata rindkerevaludega patsiendi esmasel pöördumisel, seejärel 6 tunni möödudes ja kaebuste ning südamelihase kahjustuse kahtluse püsimisel 12 tunni möödudes. Müokardi isheemiat saab 80%-l patsientidest diagnoosida 4. kuni 6. tunnil, kuid kindlalt välistab müokardi isheemia negatiivne troponiini väärtus 12 tundi peale sümptomite algust.

Positiivne tulemus viitab müokardi kahjustusele, kuid ei kinnita kahjustuse isheemilist mehhanismi. Troponiini kontsentratsioon võib tõusta ka südamelihase kahjustuse tagajärjel, mis pole tingitud isheemilisest põhjusest (nt. müokardiit, perikardiit, südamepuudulikkus, hüpertensioon, kopsuarteri trombemboolia, südame kontusioon, amüloidoos, kemo-teraapia, sepsis, šokk, neerupuudulikkus).

Südamelihase kahjustuse isheemilise ja mitteisheemilise põhjuse eristamiseks tuleks jälgida troponiini väärtuseid dünaamikas.

Prognostiline informatsioon: mida kõrgem on troponiini kontsentratsioon, seda suurem on nii lühiajaline kui ka pikaajaline risk saada kardiovaskulaarseid tüsistusi või surra. Väga selgelt esineb see seos alljärgnevate haigusseisundite korral:

  • Äge koronaarsündroom
  • Äge südamepuudulikkus
  • Kopsuarteri trombemboolia
  • Sepsis
  • Insult
  • Südame kontusioon