Koroonaviiruse materjalid

TESTIMINE PEREARSTI SAATEKIRJAGA

Perearsti saatekirjaga on koroonaproove võimalik anda paljudes linnades üle Eesti. Täpsemad asukohad on leitavad SIIN (“Saatekirjaga testimine”).

Testimiseks on võimalik patsiendil endal aeg bronnerida SIIN. Kui patsient seda ise ei tee, siis broneerib ajad testimiskeskus. Patsiendiga võetakse ühendust saatekirja koostamise järgselt 1 päeva jooksul E-L. Palun juhtige patsiendi tähelepanu, et ta oleks telefoni teel kättesaadav. Samuti palume kontrollida koos patsiendiga, et iga saatekirja juures oleks korrektne telefon. Vastasel juhul ei saa testimise kõnekeskus patsiendiga ühendust võtta, et leppida kokku proovi andmise aeg ja koht. 

Haigla patsientide testimine

Haigla patsientide testimise juhendi leiab SIIN.  

Patsientide testimine enne plaanilist ravi või operatsiooni

Patsientide testimise juhendi enne plaanilist ravi või operatsiooni leiab SIIN.  

Tervishoiutöötajate testimine

Vastavalt Tervisameti juhtnööridele saab eesliini töötajad tervishoiuasutustest suunata testimisele perearst.
Hooldekodude ja sotsiaalasutuste testimist tellib Terviseamet. 

TÜ koroonaviiruse levimuse uuring

Proovide võtmise osas on Tartu Üikoolile partneriks: Medicum, Qvalitas arstikeskus, Corrigo, Ida-Virumaa Keskhaigla, Kuressaare ja Kärdla Haigla oma proovivõtupunktidega. Kodus testimist aitavad korraldada SYNLAB, Medicum, Eldred ja Alre. Logistika ning laboriteenust osutab SYNLAB Eesti. Loe lisa SIIN.

Loe lähemalt koroonaviiruse testimise võimalustest arstile SIIN.
Proovivõtujuhend ninaneelust proovi võtmiseks (SARS-CoV-2 RNA) kuiva steriilse tampooniga asub SIIN, vedelsöötmega katsutisse asub SIIN.
Proovivõtujuhend koroonaviiruse tuvastamiseks kurguloputusvedelikust
asub SIIN.
Uuringu saatekirja vorm ninaneelust (SARS-CoV-2 RNA) asub SIIN.
Uuringu saatekirja vorm veeniverest antikehade määramiseks (SARS-CoV-2 IgG) asub SIIN.
Arsti meelespea koroonaviiruse diagnostika kohta asub SIIN.

Testimise osas tekkinud küsimuste ja probleemide korral palume helistada SYNLABi klienditoe numbril 17123 või oma kliendihaldurile

 

ERAPATSIENTIDE TASULINE KOROONAVIIRUSE TESTIMINE

Koroonaviiruse määramine 
Analüüs võimaldab avastada koroonaviiruse SARS-CoV-2 olemasolu juba varajases staadiumis. Ninaneeluproovist, alaealistel kurguloputusvedelikust analüüsitakse laboris viiruse esinemist RNA määramisel usaldusväärsel PCR meetodil.

Vaata lähemalt SIIN.

Koroonaviiruse SARS-CoV-2 tasulisi proove saab anda järgmistes SYNLABi proovivõtukohtades:

  • Tallinnas Veerenni 53a, VI korrus
  • Tartus Raatuse 21, I korrus
  • Pärnus Suur-Sepa 14, I korrus
  • Jõhvis Jaama 34
  • Narvas Fama 10/3

Tulles palume tungivalt kanda maski ning tulla kohale täpselt kokkulepitud ajal. Varem jõudes palume kontaktide minimeerimiseks oodata autos/õues.

Teenus on kooskõlastatud Terviseametiga. Samuti teenindatakse saatekirja alusel plaanilise ravi eelseid patsiente (haiglad, erakliinikud, hambaarstid, jt).

Proovi andmiseks on vajalik eelnev registreerimine SIIN, SYNLABi klienditoe abil telefonil 17123 või klienditugi@synlab.ee (E-R 8-18).

Koroonaviiruse antikehade määramine 

Kõik soovijad saavad SYNLABi laborites ja verevõtukohtades, kokku 11 linnas üle Eesti tuvastada, kas neil on veres koroonaviiruse antikehad ehk kas nad on haiguse läbi põdenud või mitte.

Antikehade IgG test näitab viirusega kokkupuute järgset organismi vastureaktsiooni. Antikehad tekivad enamikel inimestel 2.-3. haigusnädalal alates sümptomite tekkest. Koroonaviirustest põhjustatud COVID-19 haigust on võimalik läbi põdeda ka sümptomiteta või tagasihoidlike haigusnähtudega. Seda saab antikehade analüüsi abil tuvastada.

Kuigi antikehade olemasolu viitab COVID-19 haiguse läbipõdemisele, pole hetkel piisavalt tõenduspõhist informatsiooni, kas nende olemasolu tagab immuunsuse või mitte.

Vaata lähemalt SIIN.

Testimise osas tekkinud küsimuste ja probleemide korral palume helistada SYNLABi klienditoe numbril 17123 või kirjutada klienditugi@synlab.ee.