Candida albicans DNA

Candida albicans on oportunistlik pärmseen, mis koloniseerib umbes 80%-l tervetel inimestel epidermist ja limaskesti. Mikroobi liigse vohamise tagajärjel tekib kandidoos ehk soor. Enamikel juhtudel saab infektsioon alguse inimese enda endogeensest mikrofloorast. Kandidoosi võivad soodustada antibiootikumravi, stress, traumad, haigused, immuunsüsteemi nõrgenemine.

Pindmine kandidoos võib areneda nahal, küüntel, suuõõnes, neelus, seede- ja urogenitaaltraktis. Süvakandidoos areneb neerudes, maksas, põrnas, närvisüsteemis, silmades, südames ja teistes elundites.

C. albicans on peamine vaginaalse kandidoosi põhjustaja. Lisaks võib mikroob põhjustada endometriiti, tsüstiiti ja meestel balaniiti või balanopostiiti.

Süsteemne kandidoos tekib enamasti immuunsupresseeritud patsientidel (HIV-kandjad, organtransplantatsiooni retsipiendid). Süsteemse kandidoosi teket soodustab pikk antibakteriaalne ravi, sooleperforatsioon, operatsioonid, tsütostaatiline ravi ja võõrmaterjalid organismis (näiteks intravaskulaarne kateeter).

Näidustus: Kahtlus seeninfektsioonile

Uuritav materjal: Emakakaelakanali-, naha-, küüne-, suulimaskesta-, tupe-, ureetrakaabe, esmasjoauriin

Analüüsimeetod: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon)

Tõlgendus:

  • Positiivne tulemus kinnitab C. albicans´i olemasolu.
  • Negatiivne tulemus näitab antud proovimaterjalis C. albicans´i puudumist või on tema kogus proovimaterjalis allpool meetodi määramispiiri. Oluline on proovimaterjali korrektne võtmine.