100 000 geenidoonorit on täis, aga veel saab tasuta liituda

20.18 aasta jooksul on geenivaramuga liitunud 100 000 uut geenidoonorit. 2019. aastaks eraldab riik täiendavalt 2,3 miljonit eurot, et võimaldada geenivaramuga liituda veel vähemalt 50 000 inimesel, sega ka SYNLABis

Projekti järgmises etapis aastatel 2019-2022 on kavas integreerida geeniandmed igapäevameditsiini osaks, et anda inimestele tagasisidet personaalsetest geneetilistest riskidest.  

TÜ teadusprorektor Kristjan Vassili sõnul on ta äärmiselt uhke, et ülikoolile seatud eesmärk koguda nii lühikese aja jooksul Geenivaramusse 100 000 uut geenidoonorit, sai täidetud ja sai täidetud veel enne aasta lõppu. “See on suur töö, mis on tehtud aga  suur tööpõld ootab veel ees! Järgmisel aastal jätkub  geeniproovide kogumine ning oluliselt suurem roll saab olema IT arenduste väljtöötamisel, et geeniinfo jõuaks arstide ja inimesteni. Ülikool  panustab siin kindlasti oma  parimate teadlastega” kinnitas Vassil.

Geenivaramu juhataja prof Andres Metspalu tänab kõiki geenidoonoreid suure usalduse eest. “Kutsuda ja kaasata  9 kuuga 100 000 inimest Geenivaramuga liituma oli monumentaalne ülesanne ning aasta tagasi paljud kahtlesid, kas see on üldse võimalik. Mina olin oma töötajates kindel ja usaldasin Eesti inimeste positiivset suhtumist,” rääkis Metspalu.  “Tegime seda kõik koos – Sotsiaalmisteerium, Tervise Arengu Instituut, kõikide haiglate juhtkonnad, arstid, õed ja verevõtjad aga ka vabatahtlikud abilised ja koostööpartnerid.”

Metspalu rõhutab, et tegemist oli suure riikliku projektiga, mille eesmärkide elluviimisel tuleb eriline tänu öelda eraettevõtjatele, kes oma õla alla panid ja aitasid geenidoonorluse inimestele lähedale viia. “Kui kõikidest haiglatest üle Eesti kokku kogusime 30 000 geeniproovi, siis SYNLABi laborites võeti aasta jooksul 40 000 uut geenidoonorit ja APOTHEKA apteekides, mis liideti projektiga alles sügisel, koguti paari kuuga lausa 28 000 geeniproovi!” ütles Metspalu. 

Meditsiinilabor SYNLAB Eesti turundusjuht Gerly Kedelauk lisab omalt poolt, et SYNLABi jaoks oli selles projektis osalemine tõsine väljakutse. “Lisaks meie igapäevasele laboritööle võtsime verd üle 40 000lt inimeselt ning korraldasime verede logistikat Geenivaramusse üle Eesti nii meie enda laboritest kui ka teistest projektis osalevatest asutustest.  Saime seda teha tänu SYNLABi pühendunud töötajatele. Eraldi tahaks tänada äärmiselt professionaalselt Geenivaramu projektimeeskonda, kes muutis selle pingelise teekonna nauditavaks ettevõtmiseks.”

Geenidoonoriks saab hakata SYNLABi laborites, kus jätkub kogumine tavapärastel aegadel ilma muudatusteta.

Geenidoonoriks saab hakata, kui täita Geenidoonor.ee või verevõtupunktis nõusoleku vorm ning anda 6ml veeniverd.

Vaata meie verevõtupunkte ja –aegu siit: https://minu.synlab.ee/proovide-andmine/verevotukohad/ 

Geenidoonorlusega korduma kippuvad küsimused: https://minu.synlab.ee/teenusest/kkk/geenivaramu-geenodoonori-uuring/

 

100 000 tänu kõigile, kes juba võtsid olulise sammu oma personaalse meditsiini suunas.

Terviseteadlikke valikuid 2019. Soovivad SYNLAB Eesti ja Geenivaramu kollektiiv