Zika viiruse diagnostika

SYNLAB Eesti teostab Zika viiruse määramiseks järgmisi analüüse:

  • Zika viiruse IgM+IgG
  • Zika viiruse PCR

Lähemalt saavad hindu vaadata erapatsiendid siit ja arstid siit.

Proovimaterjaliks on seerum. PCR analüüsi soovitatakse teha esimese haigusnädala jooksul, antikehad ilmuvad tavaliselt esimese haigusnädala lõpuks. 

Zika-viirusnakkus on levinud eelkõige Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, vähem ka Kagu-Aasias ja Okeaanias, kus see levib sääsehammustuse kaudu. Eeldatavasti võib viirus lisaks sääsehammustusele levida ka sugulisel teel ning emalt lootele raseduse ajal.

Viirusekandjad on Aedes sääsed, mis on levinud troopilistes maades, kuid ka Euroopa Liidu lõunaosas, eelkõige Vahemere ääres. Seetõttu kaasneb sissetoodud haigusjuhtude kohaliku leviku oht suveperioodil. Terviseameti info kohaselt on sissetoodud haigusjuhte registreeritud Soomes, Saksamaal, Kanadas, Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Austraalias jm.

80% haigusjuhtudel ei esine sümptomeid. Haigusnähud esinevad ühel nakatunul viiest – nendeks on tüüpiliselt kõrge (üle 38,5ᵒC) palavik, peavalu, mittemädane silma sidekesta põletik, näolt kehale leviv nahalööve, lihas- ja liigesvalu ning liigesturse. Haiguse kulg on tavaliselt kerge ja umbes nädalaga iseparanev, kuid haigusjärgselt võib välja kujuneda jõuetusseisund. Zika viirus võib põhjustada Guillain-Barré sündroomi, raseda nakatumisel loote väärarenguid ja mikrotsefaaliat (aju arengu peatumine ja väikese pea sündroom) vastsündinul.

Analüüse viiruse tuvastamiseks võivad kõik huvilised teha SYNLABi meditsiinilaborites ja verevõtupunktides, mille lahtiolekuajad ja aadressid leiad siit.

Loe kaUuenenud Zika viiruse diagnostika SYNLABis: kvaliteetsem ja soodsam